Szkolna pracownia komputerowa bez … komputerów.

ncomputing to szkolna pracownia bez komputerów

Od kilku lat przyglądam się rozwojowi technologii terminali sieciowych. Idea jest bardzo prosta: współczesne komputery mają tak duże możliwości, że w większości przypadków nie wykorzystujemy ich nawet w małej części.

Jak powstał pomysł podłączenia do jednego bardzo dobrego komputera (serwera) wielu wtyczek – a naukowo terminali?

Terminale sieciowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnych pracowni komputerowych

Dzięki temu na jednym komputerze może niezależnie pracować nawet kilkadziesiąt osób. Do takiego terminalu podłączamy monitor, mysz, klawiaturę i możemy działać bez przeszkód.

To nie czary – takie pracownie są już zainstalowane w wielu szkołach:-)

Z rozwiązaniem wiążą się praktycznie same zalety: zużycie prądu jest o 75% niższe w porównaniu z tradycyjnymi komputerami, zyskuje się sporo wolnego miejsca, znika źródło ciepła i hałasu, unikniemy też kłopotliwych napraw (w przypadku awarii trzeba naprawiać tylko jeden komputer.

Warto wybrać gwarancję w ramach której serwer będzie naprawiany na miejscu w szkole.

Niektóre firmy oferują gwarancję na serwer, w ramach której jest on naprawiany w miejscu użytkowania w ciągu 24 godzin), uczniowie nie mogą instalować żadnych aplikacji i tak dalej… długo, by wymieniać.

Można wykorzystać istniejącą infrastrukturę np. po starszej pracowni

Do takich pracowni wykorzystuje się tradycyjną infrastrukturę sieciową, czyli taką jak w każdej pracowni komputerowej.

Pracownia terminalowa NComputing

Moim ulubionym kryterium w ocenie przydatności sprzętu dla szkół jest współczynnik OSZ, czyli odporność na „szkolne żywioły”. W przypadku tego rozwiązania w zasięgu niszczycielskich mocy są tylko monitor, mysz i klawiatura.

Oszczędność energii elektrycznej

Tradycyjny komputer PC pobiera ok 110W, terminal sieciowy od 1 do 5W to umożliwia zmniejszenie zużycia prądu o 75%, łatwo przeliczyć, że oszczędności wynikającej z pracowni terminalowych to nie tylko zakup.

Utylizacja zużytej pracowni.

Stacja robocza komputera waży od 10 kg i jest wykorzystywany w szkole ok 3-5 lat, terminal sieciowy waży ok 150 g i może być wykorzystywany dłużej po np. wymianie serwera na nowy. Terminale mogą zostać podłączone do „normalnych monitorów”, które są w posiadaniu szkoły.

pracownia-ncomputing

Jakie są wady terminali sieciowych?

Brak możliwości uruchomienia programów graficznych, gier i innych bardzo wymagających aplikacji (ale bądźmy szczerzy, w praktyce szkolnej raczej się z tego nie korzysta), konieczność posiadania serwera i osoby, która będzie w stanie go obsłużyć (można to zlecić zewnętrznej firmie).
Takie rozwiązania oferuje wiele firm, m.in. NComputing.

pracownia-terminalowa

Ile kosztuje szkolna pracownia na 15 stanowisk wykorzystująca terminale sieciowe?

Cena pracowni składającej się z dobrego serwera z oprogramowaniem Windows, licencji dostępowych, switcha sieciowego, 15 terminali wyposażonych w monitory, myszy, klawiatury itd to koszt ok 22-27 tys zł. Możliwy jest zakup pracowni bez VAT.

Na co należy zwrócić uwagę konfigurując pracownię wykorzystującą terminale sieciowe?

Kluczowy dla bezawaryjnego działania jest dobór właściwego serwera, na którym będzie opierał się system. Tani „niby serwer” czyli „mocniejszy” PC nie sprawdzi się na dłuższą metę. „Przyzwoita” konfiguracja dla 15 terminali to procesor i7 z min 8 (zalecane 32) GB RAM, zalecany procesor do serwera to Intel Xeon. Niektórzy producenci serwerów oferują specjalne gwarancje, które gwarantują naprawę serwera na miejscu w szkole w ciągu max 24 godzin. Warto rozważyć taką opcję.

Prezentacja NComputing – terminale sieciowe w szkole

[tagline_box backgroundcolor=”” shadow=”yes” shadowopacity=”0.1″ border=”1px” bordercolor=”” highlightposition=”top” link=”http://cyfrowynauczyciel.pl/kontakt/” linktarget=”_self” buttoncolor=”” button=”Kontakt” title=”Zainteresowało Państwa to rozwiązanie?” description=”Chcą Państwo otrzymać bezpłatną wycenę lub skontaktować się z innymi szkołami, którzy już korzystają z takich pracowni?” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″][/tagline_box]

Wpisz adres e-mail aby otrzymywać porady i aktualne informacje na temat nowych rozwiązań dla szkół

Krzysztof Kwaśniewski

Krzysztof Kwaśniewski

Członek zarządu, menadżer projektów at eTechnologie
Pomaga przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystać platformę e-learningową Spoti, doradza i prowadzi szkolenia z zakresu wykorzystania nowych technologii. Porozmawiajmy o możliwościach formach współpracy. Zarezerwuj termin spotkania (w wirtualnym pokoju).
Krzysztof Kwaśniewski
Krzysztof Kwaśniewski